Процес активного росту рослин завершено, урожай зібраний, потрібно підготувати їх до зимівлі. Чи потрібен полив дерев восени, чи в ґрунті та без цього достатньо вологи? Якщо ви встигли збити прикореневу зону до початку осінніх дощів, природа зробить все за вас. Але у протилежному випадку, вбираючі здатності злежаного ґрунту не зможуть впоратися з потоком води і глибокі шари не отримають цілющої вологи.

Чи потрібно поливати рослини в саду восени і яка користь від цього

полив дерев восени

Без достатньої кількості зрошення жодне плодове дерево або чагарник не зможуть дати в перспективі хороший, багатий урожай. Думати про це треба заздалегідь, здійснювати спеціалізований полив.

Недостатність зволоженості призводить до вимерзання коренів плодово-ягідних дерев, адже сухий ґрунт набагато холодніший. Безсніжною зимою рослини-багаторічники й зовсім можуть загинути.

Осінній полив саду дозволяє наситити ґрунт вологою, у такий спосіб захистити дерева від промерзання. Зволожений ґрунт тримає тепло протягом тривалого часу і пом'якшує температурні коливання при морозах і зимових відлигах. Верхні шари замерзлого зволоженого ґрунту набагато повільніше пропускають холод вглиб до кореневої системи рослин. Особливо чітко цей ефект помітний на легких піщаних і супіщаних ґрунтах.

Зимові морози і вітер, хоч як це дивно, висушують чагарники і дерева. Втрати вологи можуть досягати 20-60%, а у молодих рослин ще більш Інтенсивного випаровування можна запобігти, здійснивши спеціальні заходи перед зимівлею. Підземні запаси вологи допоможуть вижити і продовжувати рости плодово-ягідним культурам.

Способи зрошення

Здійснювати вологозарядний полив восени рекомендовано в жовтні-листопаді. Норми внесення вологи повинні в 2-3 рази перевищувати календарні, щоб змочити весь сухий шар ґрунту до глибоких коренів.

Вибирати спосіб поливу варто під тип ґрунту і особливості іригаційної системи конкретного саду:

  • крапельний полив у середину ґрунту. Тільки норми внесення будуть більшими, ніж планове зрошення в літній період, адже промочити треба 2-3 м ґрунту у глибину;
  • використання шлангів. Зручно, адже можна стежити за вологовбиранням ґрунту, переносити лійку до іншого дерева, поки калюжа під кроною повільно просочується у глибину;
  • використання дощувачів. За допомогою розпилювачів потрібно здійснювати полив плодових дерев восени в садах з піщаним ґрунтом. В іншому випадку, вода просто буде стікати вертикально, а не по проекції крони. Та й на стовбур дерева вона не повинна потрапляти.

Чим більш рихла земля, тим більш м'яким та розсіяним має бути зрошення. Направлений струмінь буде еродувати ґрунт і воронки доведеться вирівнювати.

Норми внесення води при таких заходах залежать від географії і розташування ділянки, типу ґрунту, виду рослин і їхнього віку, кліматичних умов. Для дорослих дерев в середньому потрібно 50-100 л на кожен м² прикронової площі. Для саджанців першого року життя достатньо 15-20 л  (вишні, сливи), до 50 л (осінній полив яблунь, груш). Для ягідних кущів потрібні 25-40 л, для винограду - 200-300 л на кущ.

Які є протипоказання восени для поливу

чи можна поливати дерева восени

Невеликий дощ, що накрапає - не привід відмовитися від ідеї передзимового заповнення вологи. Якщо ж ви встигли розпушити ґрунт перед осінніми зливами, волога просочиться вглиб до кореневої системи рослин і промочить на потрібних 2-3 м. Надлишок зволоження теж згубний для плодово-ягідних дерев:

  • погіршується повітропроникність ґрунту;
  • коріння загниває, рослина гине. Близьке розташування ґрунтових вод і поганий дренаж сприяють цьому;
  • ранній полив перед зимою може спровокувати зростання молодих пагонів, більш вразливих до дії перших заморозків. А хвора рослина гірше переносить всі подальші складності зимівлі.

Чи можна поливати дерева восени, залежить від регіону. Глинисті ґрунти, зони з близьким заляганням ґрунтових вод, південні райони, де м'який клімат сприяє постійному росту кореневої системи рослин, додатково зрошувати не варто.

Корисні поради від Avtopoliv

Полив фруктових дерев восени можна поєднати з підгодівлею водорозчинними добривами. Все для їхнього рівномірного внесення ви знайдете в нашому інтернет-магазині. У каталозі запропоновані труби, шланги, фітинги для формування систем зрошення будь-якої складності та призначення, прилади керування для автоматичних сценаріїв розпилення вологи дощувателями або нормованого крапельного поливу.

Сумніви, чи потрібно поливати саджанці восени, розвіються, як тільки ви побачите приріст врожаю наступного року. Фахівці Avtopoliv підберуть для вас все необхідне обладнання та аксесуари для ефективної та економічної системи зрошення, адаптованої під конкретні умови саду та рельєфу місцевості.

Город, газон, теплиця, квітник, сад завжди будуть радувати здоров'ям, буянням зелені та урожаєм з нашою допомогою. Доставка замовлень у Київ, Івано-Франківськ, Ужгород, Вінницю, Запоріжжя.