Для активного росту будь-яких рослин необхідна вода, тепло та світло. Чітко витримати норми зволоження ґрунту, виключити можливість загнивання культур, що вирощуються, та їхніх плодів допоможе дозоване внесення вологи в ґрунт. Цю умову витримати допоможе краплинний полив у теплиці.
Принцип роботи
Волога надходить дозовано в потрібне місце, а не між рядами. Це різновид зрошення спрямованої дії - вода потрапляє чітко під корінь рослини або розпорошується у вигляді туману. Інтервал між крапельницями можна виставити під культуру, що вирощується, розгалужувати контур поливу в будь-якому напрямку.
Краплинний полив для теплиці може працювати від водопроводу або накопичувального резервуара (наприклад, бочки). Головне, щоб у системі був насос, що нагнітає оптимальний тиск. Вода рухається центральною магістраллю, йде трубками-відводами. У них прорізаються отвори для встановлення крапельниць. Краплями волога просочується в прикореневу зону і підживлює рослину.
Вам не потрібно постійно стежити за рівнем зволоження, переживати про надмірне поливання одних зон і пересушування інших. Встановлення крапельного поливу в теплиці передбачає використання таймерів та автоматики керування для контролю норм виливу води, часу її подачі для різних груп рослин.
Різновиди краплинного поливу у теплиці
Класифікація заснована на особливостях встановлення зрошувального контуру:
- внутрішньоґрунтова система. Трубки та магістральні лінії змонтовані під поверхнею ґрунту. Вода проникає чітко під кореневою системою, на поверхні не створюється кірка від висихання;
- наземне. Найпоширеніша система краплинного поливу у теплиці. Всі вузли у вільному доступі для ревізії та нарощування. Єдиний недолік – більше ризиків забруднення дрібних отворів крапельниць. Нівелювати його легко - встановити краплинну трубку на стійки-тримачі, піднявши трохи над поверхнею ґрунту;
- спрей-стрічки для туманоутворення. Отвори в контурі подачі води настільки маленькі, що потік розподіляється на дрібнодисперсні краплі, що нагадують туман. Відмінне рішення для теплиць з вирощування вологолюбних орхідей, тропічних рослин (умови нагадують тропіки).
Сучасні виробники пропонують купити краплинний полив для теплиці у вигляді готових наборів. У кожному реалізовано оригінальну авторську ідею для забезпечення необхідного рівня зволоження. Різний метраж крапельних трубок, крапельниці-спиці або мікрозрошувачі - безліч рішень під різні умови експлуатації.
Плюси та мінуси використання
Точковий полив у теплиці підкорив серця городників-аматорів та професіоналів. Переваги системи очевидні:
- економія водних ресурсів (вдвічі порівняно з дощуванням);
- мінімізація бур'янів. Волога доставляється спрямовано, міжряддя залишаються чистими від бур'янів;
- ґрунт зовні залишається сухим, немає кірки та необхідності розпушування ґрунту;
- універсальність – за допомогою крапельних трубок можна вносити не лише воду, але й водорозчинні добрива, підживлення;
- екологічний полив - немає ризиків пошкодження розетки листя, плодів. Від попадання води або КАС на листя та прямому сонячному світлі виникають опіки рослин. З краплинним поливом це виключено;
- система працює при мінімальному тиску і навіть самопливом (якщо резервуар з водою встановлений на височині).
Недоліки застосування цієї методики зрошення можуть проявитися, якщо пристрій краплинного поливу в теплиці був непрофесійним і до вибору комплектуючих підійшли недбало. Часте засмічення крапельниць – причина відсутності системи фільтрації, розтріскування та пошкодження крапельних трубок – обраний низькоякісний матеріал спочатку. Перед купівлею визначте сезонність застосування системи та підбирайте комплектуючі під умови експлуатації.
Складові краплинного поливу в теплиці
Обов'язково потрібне джерело води для напірних систем – насос та фільтр. Для відведення робочої рідини від водопроводу або бака - шланг, що подає. До нього за допомогою трійників та інших фітингів підключаються крапельні стрічки та крапельниці. Останні можуть бути розбірними (простими в очищенні), нерозбірними. Є варіанти, що регулюють інтенсивність потоку води.
Для керування подачею рідини використовуються крани, регулятори тиску, інші модулі керування та контролю. Для програмування системи знадобиться автоматика керування (таймери, програматори). Можна створити краплинний полив у теплиці своїми руками для дотримання різних умов зрошення певних груп рослин, задати певний алгоритм іригації.
Щоб система завжди була працездатною, варто передбачити ремонтну фурнітуру. Прохідні муфти, трійники для розгалуження системи, ніпелі та інші фітинги завжди беріть із запасом.
Вибір в Україні
Облаштувати грамотно краплинний полив у теплиці допоможе продукція нашого інтернет-магазину Avtopoliv. Окремі комплектуючі та готові набори пропонують відомі виробники. Системи різної пропускної спроможності для овочевих культур, високих насаджень чи розсади – у нашому каталозі завжди підберете рішення під певні умови експлуатації та запланований бюджет. Доставка товару у Київ, Івано-Франківськ, Ужгород, Вінницю, Запоріжжя.