Для великих промислових теплиць особливо актуально організувати максимально ефективну систему зрошення. Вдалий спосіб це зробити – створити верхній полив у теплиці або облаштувати наземну зрошувальну систему. Кожен землероб вибирає індивідуально метод організації поливу залежно від вимог культурних рослин та особистих переваг. Розглянемо докладніше, що таке верхній полив теплиця, як він працює і що потрібне для його реалізації.

Верхній полив у теплиці та принцип його дії

верхній полив у теплиціПри поливі рослин зверху найчастіше використовується метод дощування. Для застосування цього способу потрібен значний об'єм води, що йде під дією підвищеного тиску. Пристрій верхнього поливу передбачає систему розподілених по теплиці труб і розбризкувачів - спеціальних насадок, які здатні під тиском викидати воду. Дощувальники бувають стаціонарними та мобільними.

Система верхнього поливу для дому має такі вигоди:

  • наближеність до природного процесу зволоження культур;
  • швидке зволоження великих площ ґрунту;
  • відповідні умови для автоматизації передбачених тепличних робіт;
  • рівномірне живлення ґрунту з виключенням застоювання води чи пропуску сухих ділянок.

Верхній полив у теплиці купити не завжди доцільно. Ця методика має низку обмежень, які варто враховувати. Наприклад, деякі сільгоспкультури не люблять попадання вологи на листя, стеблинки чи квіти. Для таких рослин підходить виключно прикореневе зрошення. Приклади подібних культур знайомі всім – це томати, перець, баклажани.

Також полив методом дощування сприяє прискореному росту бур'янів. Це обумовлено тим, що зволожується весь ґрунт у теплиці, а не лише прикоренева зона рослин. У зв'язку з цим бур'яни живляться водою і швидко ростуть. Верхній полив несе більший ризик перезволоження порівняно з нижнім. Щоб уникнути цієї проблеми, потрібно грамотно розрахувати необхідну кількість води, яка використовуватиметься для поливу певної площі.

Технічна реалізація

Верхній полив у теплиціВерхній полив у теплиці відіграє головну роль при створенні оптимального мікроклімату для рослин. Він дозволяє підтримувати необхідний рівень вологості повітря і відповідний температурний режим. Попри те, що метод дощування може реалізуватися як зверху, так і знизу, у пріоритеті верхня позиція розбризкувачів.

Для реалізації цієї методики потрібна менша кількість труб. Водночас волога рівномірно розподіляється площею теплиці завдяки розпилювачам, що обертаються. Якщо купити за доступною ціною та облаштувати верхню систему поливу, знадобиться менше робочих точок. Але в такому випадку треба врахувати, що це обладнання має складнішу конструкцію. Також його не варто застосовувати для зрошення молодих пагонів, які можуть постраждати. Для нових паростків краще використовувати крапельний полив знизу.

Замовити необхідне обладнання для облаштування верхнього поливу – справа не дешева. Вартість виготовлення необхідних пристроїв обходиться у значну суму, що не може не відбиватися на кінцевій ціні. Для повноцінної роботи розгалуженої системи потрібний великий тиск води. З цією метою необхідні якісні труби, що відрізняються зносостійкістю та міцністю. Водночас, якщо один раз вкластися і грамотно налаштувати автоматичний полив у теплиці, вкладені кошти окупляться дуже швидко. Особливо, якщо вирощувати сільськогосподарські культури у промислових масштабах.

Ефективність поливу зверху

Ефективність такої системи зрошення оцінити нескладно. Цей параметр залежить від кількох критеріїв:

  • тип рослин: хороший результат верхній полив приносить певним рослинам, які мають більш жорстке листя;
  • кліматичні умови: система зрошення з верхніх розбризкувачів менш ефективна у спекотних та сухих зонах, де вода швидко випаровується, так і не потрапивши на коріння рослин;
  • склад води: при великій кількості сольових відкладень на листі можуть залишатися непривабливі білі плями, що впливають на здоров'я культури;
  • тривалість поливу: щоб досягти кращих результатів, полив зверху повинен відбуватися поступово і рівномірно, щоб грунт встигав вбирати вологу.

Роль автоматичних систем поливу у сільськогосподарській галузі переоцінити складно. Незалежно від того, крапельним або розпилювальним способом здійснюється зрошення зверху, результати приємно тішать. Головне, правильно налаштувати поливальну систему, щоб уникнути перезволоження та підвищити ефективність.

Замовити обладнання для організації верхнього поливу, зрошувачі та інші елементи системи можна в інтернет-магазині Avtopoliv. У нас передбачена доставка товару у Львів, Київ, Івано-Франківськ, Ужгород, Вінницю, Хмельницький та інші міста України.