Таймер для поливу: види, переваги, критерії вибору

З приходом теплої пори року починаються і садово-городні роботи. Спекотні дні висушують землю, позбавляючи рослин цілющої вологи, а на щоденний полив не завжди вистачає часу і сил. На щастя, на допомогу дачникам-городникам приходять сучасні технології, основне завдання яких полегшити працю і правильно організувати систематичний полив всієї ділянки, не вдаючись при цьому до допомоги від людей. Система поливу стане більш ефективною, якщо при грамотному її розведенні додатково підключити ще таймер для поливу. Ринок пропонує різні варіанти пристроїв, які відрізняються один від одного не лише зовнішнім виглядом, але і функціональністю, способом установки, налаштуваннями, підключенням. Про те, таймер для поливу як вибрати і які їх види бувають, докладніше Ви дізнаєтеся далі.

 

Як працює і яку функцію здійснює таймер для поливу?

 

Пристрій, який забезпечує систематичне зрошення грядок і клумб на ділянці в чітко визначений час називається датчиком поливу. За зовнішнім виглядом він нагадує звичайний лічильник води. Лінії приладів від різних виробників відрізняються кількістю програм і способами керування, що дозволяє задавати певний проміжок і періоди поливу на заданий відрізок часу. Певні моделі мають можливість здійснити програмування на кожен день, при цьому дозволяючи встановлювати не тільки час, але і тривалість водних процедур.

 

Існує таймер для поливу, який працює від мережі, а є і пристрої, що функціонують від батарейок. Другий варіант оптимальний для тих, у кого обмежена можливість підключення або стабільність напруги в лініях залишає бажати кращого. При цьому не варто сумніватися в цілісності пристрою після проливного дощу, оскільки відсік для елементів живлення надійно загерметизований. Важливо знати, що при роботі пристрою від батарейок, ресурс включення/відключення обмежений в середньому 1500 разів.

 

Принцип роботи приблизно такий же, як і у запірного клапана. З одного боку прилад під’єднується до водонапірної труби, а з іншого – до шлангу, який розподіляє воду по ділянці. Для більшої ефективності та збільшення площі поливу, кінець шланга найчастіше оснащується поворотним механізмом. При настанні часу для поливу, клапан на таймері відкривається і починає подачу води по шлангу. Триває цей процес рівно стільки, скільки було встановлено користувачем.

 

Для того щоб визначити необхідність придбання такого пристрою, як таймер для поливу, варто знати, що ще він здатний робити:

 

· Пуск і зупинка водного потоку.

· Керівництво всією системою поливу.

· Постачання кількох поливів одночасно.

· Контроль над роботою мотора.

· Здатний включатися або відключатися незалежно від заданого часу, аналізуючи рівень вологості. Особливо корисна функція на час дощів.

 

Види таймерів

 

Існує кілька видів таймерів, які мають разючі конструктивні особливості. Тому таймер для поливу як вибрати – стає одним з головних питань. Розрізняють:

· Механічні таймери – оснащені часовими механізмами, подібними за принципом дії з вузлами, встановленими в мікрохвильових печах. Головний діючий елемент – пружина. Максимально допустимий період поливу – до 24 годин. Мінімальний час – всього одна хвилина. Налаштування здійснюється вручну, а ось програмувати такий пристрій на роботу в перспективі декількох днів, неможливо. Механічний таймер відрізняється доступною ціною, що дозволяє підтримувати незмінно високий попит на прилади. Ідеальний варіант для тих, хто має можливість здійснювати контроль поливної системи, щодня задаючи періодичність подачі води.

· Електронні прилади – сучасні і вдосконалені таймери. Вони мають кілька програм, завдяки яким можна задати різний час поливу, з урахуванням дня тижня. Такі датчики встановлюють господарі, які не мають можливості відвідувати свої володіння щодня. Електронні прилади не мають початкових налаштувань роботи, тому налаштування електронного таймера здійснюється відповідно до індивідуальних вимог.

 

У свою чергу, електронні прилади також поділяються на:

· Прибори з механічним управлінням – програма дозволяє задати час подачі води на тиждень, але максимально можливий період при цьому обмежується двома годинами.

· З програмним управлінням – практично інтелектуальний пристрій, який здатний контролювати час, напір води, аналізувати вологість повітря, що допомагає тримати в ідеально збалансованому стані ґрунт. До таких приладів можна підключати додаткове обладнання. Але при всіх цих перевагах є і декілька нюансів. До них можна віднести високу вартість і часові витрати на те, щоб здійснити налаштування електронного таймера, а також щоб зрозуміти всі тонкощі програм, оптимальний режим роботи. 

 

Незалежно від виду таймера, кожен з них в своїй групі може мати певні відмінності за способом підключення. Деякі мають зовнішню різьбу, деякі внутрішню. Також є моделі, які обладнані коннекторами, приєднуючи таймер безпосередньо до шлангу поливу.

 

Крім цього, таймер для поливу як вибрати, так і купити можна одноканальний і багатоканальний. Вибір залежить від кількості точок поливу. Окремо пропонуються таймери крапельного поливу. Від уже перерахованих, вони відрізняються тим, що мають вихідні отвори, що передбачають підключення крапельних шлангів. Отворів може бути шість і більше.

 

Переваги використання таймера поливу

 

Система поливу, оснащена таймером, відрізняється наступними перевагами:

· Економія і раціональність витратів ресурсів.

· Звільнення від участі в процесі поливу.

· Можливість програмувати періодичність і задавати режим відповідно до культур на ділянці.

· Застосування таймера допустимо не лише в системі поливу на ділянці або в городі, їх використання також можливе в парниках, теплицях, квіткових горщиках.

· Можливість за допомогою автоматичної системи поливу забезпечувати дозовану подачу добрив.

· В залежності від виду пристрою, можна отримати багатофункціональний засіб.

· Таймери довговічні і стійко переносять перепади температурних режимів, рівня вологості, атмосферні опади.

· Пристрої швидко окуповуються.

 

Правильний вибір пристрою впливає на продуктивність його використання. Якщо власник ділянки має можливість щодня перебувати на території своїх земель і самостійно здійснювати контроль системи поливу, купувати дороге електронне устаткування немає сенсу.

 

Також, варто пам’ятати про те, що датчики, що працюють від мережі, хоч і не значно, але все ж, споживають її. Електроенергія не безкоштовна і щоб уникнути зайвих витрат на її оплату, після закінчення сезону, систему варто демонтувати. В усьому іншому, прилади повністю виправдовують фінансові витрати своєю ефективною роботою.

 

Критерії вибору

 

Перш ніж відповісти на питання таймер для поливу як вибрати, рекомендується чітко визначити коло завдань, які ви плануєте на нього покласти. Від цього буде залежати не лише необхідна функціональність приладу, але і його вартість.

 

Найбільш прості, механічні таймери стануть ідеальним варіантом для тих, кому немає необхідності вести контроль над часом поливу і здійснювати його в суворій системі, а бажання брати особисту участь в поливі і часу на здійснення цих маніпуляцій не має. Пристрій, що працює від електрики, забезпечить город і сад необхідної водою, і при цьому прослужить тривалий термін без збоїв і розладів.

 

Електронний таймер поливу з механічним управлінням, стане вибором номер один для тих, хто більшість часу проводить далеко від своєї ділянки. Такі пристрої в чітко зазначений час почнуть зрошення площі і в чітко запрограмований час його закінчать. При цьому, можна зробити так, щоб час і тривалість були різними в різні дні тижня.

 

Електроніка з програмним управлінням – тепличний варіант, оскільки широкий функціонал дозволяє створити ідеальну схему поливу з урахуванням вирощуваної культури, вести постійний моніторинг вологості в залежності від чого, здійснювати полив. Для великих ділянок цей прилад недоцільний, оскільки повністю розкрити свій потенціал він не зможе.

 

Таймери підбираються і з урахуванням особливостей подачі води. Певні підходять лише для водопровідної системи, а деякі використовуються для самотічних. Головною відмінною рисою перших від других стає механізм відкриття/перекриття води. Для водопровідної системи рекомендується вибирати таймери з соленоїдним клапаном, оскільки він спрацьовує за умови наявності тиску в 0,2 атмосфери. Він легко справляється з великим тиском води і захищає систему від подачі повітря в моменти відключення системи.

 

Кульовий клапан – застосуємо там, де встановлена ​​самотічна система, простіше кажучи, для здійснення поливу з певного обсягу ємності. Такі таймери підходять для установки на системах поливу в теплицях або парниках, оскільки обсяги використовуваної рідини строго обмежені. Також, таймери для краплинного поливу виготовляються з кульовими клапанами.

 

Вдосконалені прилади дозволяють підібрати модель з декількома клапанами для подальшого налаштування роботи таким чином, щоб полив здійснювався в окремий час для кожної окремо взятої культури. Така можливість дозволить створити і підтримувати оптимальний мікроклімат, а значить, отримувати стабільно високий урожай.

На прості механізми також можна встановити кілька клапанів, але з огляду на те, що робота кожного з них контролюється вручну, таке рішення не зовсім виправдовує себе на практиці. Це не збільшить функціональність, а ось клопоту з налаштуванням і запуском може додати, але все залежить від побажань господаря, і установка декількох клапанів цілком реальна навіть на механічному таймері.

 

Додатково, до електронних пристроїв цілком реально підключити допоміжні пристрої (датчик дощу, наприклад, додаткові фільтри, міні-насоси). Кожен з них допомагає зробити систему поливу ще більш досконалою або працює на підвищення продуктивності. Датчики дощу контролюють роботу системи в моменти відповідних атмосферних опадів, що позбавляє від перевитрати води і заливу ґрунту. Міні-насоси здійснюють безперебійну подачу води в систему, в ті моменти, коли тиск у ній падає до нуля. Фільтри допоможуть захистити систему і таймер крапельного поливу від засмічення і подальшого виходу з ладу.

 

Підсумок

 

Роблячи висновок, можна сказати, що таймер для поливу – економічно вигідний пристрій, який однаково ефективно використовується як на великих, відкритих полях, так і на приватному, невеликому дворі, теплиці. Функціональні пристосування здатні забезпечити якісне зрошення рослин в чітко зазначений час, що гарантує буйну рослинність, стабільний врожай, доглянутий вигляд ділянки протягом усього сезону. Ціна на таймери різниться в залежності від виду приладу, але зробивши правильний вибір, його придбання швидко окупиться.

 

Для того щоб таймер прослужив довгий час, його, разом з усією поливною системою варто демонтувати на осінньо-зимовий період. Таймер зберігається в сухому і чистому місці, що гарантує збереження таймера від попадання в нього вологи і пилу, а систему рекомендується продувати, позбавляючи, таким чином, всі шланги і труби залишків води, які можуть замерзнути і розірвати елементи.

 

Переваги налаштування таймера істотно переважують можливі недоліки, які нівелюються при грамотному і зваженому підході до придбання пристрою.