Ви щасливий власник газону? Бажаєте, щоб він добре себе почував і приносив радість? Тоді прочитайте покрокові рекомендації, як доглядати газон протягом усього року.

Так виглядаэ здоровий газон

 

Січень

Можете дозволити собі побайдикувати. Єдина турбота – чищення доріжок від снігу. У морозні дні сніг сухий та пухкий. Його можна розкидати газоном. Навесні додаткова вода буде траві дуже доречною. Якщо сніг мокрий і важкий – вивозьте його за територію. Інакше він злежиться, змерзнеться, перетвориться на крижану скоринку. Навесні під льодом у холодній воді молода трава замерзне, зіпріє, коріння згниє.

Пухкий сніг можна скидати на газон

Лютий

Роботи на газоні поки що немає. Але вже час перевірити садову техніку, інвентар, запаси добрив та насіння. Щось треба полагодити і змастити, щось докупити. Залишається актуальною чистка доріжок від снігу.

 

Березень

Період підготовки до майбутнього сезону. На молодих газонах ґрунт взимку місцями просідає. На початку березня холодні калюжі накопичуються у цих місцях. Їх треба усунути. Потопчіться по западинах з водою в аераційних сандалях. Або поклавши дошку на газон, пройдіть до цих місць і густо проколіть дернину вилами з товстими прутами. Вода піде, у ґрунт. Коріння отримають можливість дихати.

Аераційні сандалі

Квітень

Коли сніг повністю зійде, вичешіть газон віяловими граблями. Городні не підійдуть. Гребти потрібно в різних напрямках, щоб ретельно вичесати «повсть» (торішню траву, що злежалася), залишки опалого листя.

Використовуйте віялові граблі.                                                                                                                                  Городні граблі не підійдуть

 

На великих площах цю роботу проводять скарифікатором. Його вал оснащений різноспрямованими прутами, що збирають рослинне сміття.

Вал скарифікатора

 

На великих газонах віком від 3 років вертикутером виконується вертикальний різ. Вал машини забезпечений ножами, що прорізають дернину. Підрізання старих коренів стимулює траву на активне відрощування молодих корінців.

Вал вертикутера

 

Після сходження снігу виконайте аерацію всього газону. На маленьких ділянках – аераційними сандалями чи вилами. Проколювати потрібно на глибину 5–10 см з інтервалом 10–15 см. Великі газони обробляються аератором. Його вал усіяний вертикально розташованими трубками, що вирізають з дернини невеликі корки.

Аератор вирізає з дернини невеликі корки

 

Під снігом ґрунт злежується, ущільнюється. Коренева система працює погано, гальмуючи розвиток надземної частини. Проколи пропускають до коріння повітря, вологу, поживні речовини, покращують умови для ґрунтової фауни. Родючість ґрунту підвищується, зростання трави прискорюється. Завдяки своєчасній аерації газон стає здоровішим і красивішим.

Під час машинного оброблення захистіть систему автополиву від випадкових пошкоджень. Виставте прапорці біля дощувачів, клапанних боксів, гідророзеток.

Після механічної обробки згребіть з трави весь ґрунт та рослинні залишки. Зібрану масу можна закласти в компостну купу або використовувати як мульчу.

Чистому газону зробіть першу стрижку, підрівняйте травинки. Пророслі бур'яни виривайте з коренем. Після механічної обробки дернини рясно поливайте газон два дні поспіль. Потім можна переходити до звичайної програми автополиву.

Пророслі бур'яни виривайте з коронем

 

Зимові пошкодження газону неминучі. Потрібно визначити їхню причину. Ретельно огляньте кожен квадратний дециметр. Приділіть пильну увагу лисинам. Уражені грибковими або бактеріальними осередками місця обробіть фунгіцидами.

Залисини й просідання дернини добре розпушіть, засійте свіжою сумішшю насіння трави, з якої складається газон. Засипте їх землесумішшю, ущільніть до рівня ґрунту.

Залисини засійте свіжою сумішшю насіння трави

 

Молодий газон взимку може отримати багато пошкоджень. У такому разі підсійте насіння по всій площі, потім вирівняйте поверхню, підсипаючи в ямки землю, полийте. На відновлення трав'яного покрову, залежно від погоди, потрібно 2–4 тижні.

Упорядкований газон слід удобрити. Перше підживлення треба зробити комплексним добривом з однаковим співвідношенням N-P-K. Воно дасть рівномірне зростання підземної та надземної частин трави. Для другого підживлення через два тижні можна змішати в рівних частинах універсальне та азотне добриво. Це стимулює траву до нарощування зеленої маси.

Підживлення можна проводити рідкими та гранульованими засобами. Рідкі розчиняються в баку з поливною водою, вносяться з поливом, починають діяти відразу. Гранули розсипаються рівномірно на поверхні газону і рясно проливаються. Їхня дія починається через 7–10 днів і триває ще 10–14 днів.

Окремо слід сказати про рулонний газон. Догляд за дворічним або старшим лужком – такий самий. З молодим покриттям слід звертатися обережно. Обробляти машинами його не можна, щоб не підірвати краї рулонів. Якщо дернина в деяких місцях просіла, її слід вирізати, підсипати землю і знову укласти на місце. Залисини з вимерзлою травою потрібно замінити. Купіть запасний рулон, виріжте пошкоджені ділянки, замістіть їх латками зі свіжого рулону. Рясно пролийте.

Купіть свіжий рулон та залатайте залисини

 

Стригти молодий газон потрібно перпендикулярно до напряму рулонів або під кутом до 45°. Не можна робити першу стрижку короткою. Трава має витрачати більше енергії на укорінення і менше – на відновлення зеленої маси. Підгодовувати потрібно лише комплексними добривами, щоб розвиток рослин проходив збалансовано.

 

Травень

Підготовка газону до сезону закінчилась. Тепер можна доглядати його у звичайному режимі. Траву, що підросла, підстрижіть на висоту 5–6 см. Зрізані стебла одразу ж видаліть граблями. Під час наступного поливу підгодуйте азотними добривами, щоб зелена маса нарощувалася швидше. Слідкуйте за проростанням бур'янів і своєчасно їх виривайте. Якщо газон старший за 3 роки, а бур'ян росте однотипний, можна використовувати гербіцид виборчої дії.

На старих газонах для боротьби з бур'янами можна застосовувати гербіцид виборчої дії

 

Слідкуйте за режимом поливу. Травнева погода нестійка. Тому найкращим рішенням правильного зволоження газону стане система автоматичного поливу.

 

Червень

Насолоджуйтесь відпочинком на соковитому зеленому газоні. Продовжуйте його регулярно стригти та поливати. У сухий сезон зстрижену траву можна залишати задля мульчування. У дощові роки зрізану масу забирайте одразу, щоб вона не служила домівкою для грибків та бактерій. Якщо місяць видався холодним, поливати газон краще вранці, щоб коріння не страждало від холодної води.

Кожні 2 тижні підгодовуйте газон комплексними добривами або їх сумішшю з азотними препаратами. Один раз на місяць рекомендується провести позакореневе підживлення – розбризкати розчин спеціальних добрив по листку. Це потрібно зробити ввечері, щоб за ніч речовина всоталася продихами, не спровокувавши хімічні та сонячні опіки.

 

Липень

Робіть все те, що й у червні: стрижіть, поливайте, підгодовуйте, відпочивайте. У спеку полив краще проводити після заходу сонця. За ніч рослини зможуть максимально використати одержану воду для зростання. Ранковий полив не такий ефективний, тому що більша частина води випаровується на сонці.

Система автополиву - найкраще рішення для зрошення газону

 

Серпень

Починайте готувати газон до зими. Підгодуйте його востаннє азотом на початку місяця. До осені рослини уповільнюють зростання. Їхнє завдання накопичити речовини, які допоможуть успішно перезимувати. Друге підживлення наприкінці місяця має містити більше калію та фосфору. Стрижка проводиться рідше – зелена маса наростає повільніше. Незмінною залишається лише боротьба з бур'янами. Частота поливу залежить від погоди.

 

Вересень

Косити та поливати доводиться все рідше. Перевірте газон на наявність залисин. Осередки грибкового зараження обробіть фунгіцидами. Ділянки з вигорілою на сонці, витоптаною травою, що загинула, підсійте. Проведіть аерацію газону для покращення повітрообміну та підготовки кореневої системи до зимівлі.

Осередки грибкового зараження обробіть фунгіцидом

 

Жовтень

Внесіть востаннє фосфорно-калійні добрива. Азот давати вже не можна. Дощової осені проведіть ще одну аерацію для профілактики застою води. Якщо вода накопичиться в дернині, при першому заморозку лід пошкодить траву. Вона не доживе до весни.

Уникайте застою води на газоні

 

Листопад

На початку місяця в останній раз пострижіть траву на висоту 6 см. Вона ще встигне підрости на пару сантиметрів. Якщо залишити довжину травинок більше, зелена маса вимерзне. Якщо підстригти коротше, площі листової пластини не вистачить для фотосинтезу та дихання.

Регулярно згрібайте з газону опале листя, доки не випаде сніг. Інакше вони стануть притулком для комах, грибків, бактерій. Маса, що згнила, перекриє доступ повітря до дернини та вб'є рослини.

Згнила маса старого листя вб'є газон

 

Грудень

Час, коли з газоном нічого не потрібно робити. Ним не можна ходити, класти важкі предмети. І навіть вигулювати собак чи котів. Притоптаний сніг у відлигу перетвориться на крижану скоринку. Сеча тварин навесні випалить молоді слабкі паростки.

На газоні не можна вигулювати собак та котів

 

Перегляньте запаси добрив. Докупіть насіння трави для весняного підсіву. Придбайте інвентар, якого не вистачало влітку. Якщо не змогли впоратися з правильним зрошенням, купіть систему автоматичного поливу у магазині Avtopoliv.com.ua, щоб забезпечити грамотний догляд за своїм газоном у наступному сезоні та полегшити свою працю!