Ви обзавелися газоном. При правильному й своєчасному поливі кожен сезон у вас буде смарагдовий, прохолодний, приємний погляду і шкірі, соковитий трав'яний килим. Потрібно лише визначитися, який полив буде правильним конкретно на вашій ділянці.

 

Важливість правильного поливу

Вода – один з основних компонентів в житті рослин. Її нестача призводить до загибелі надземної частини. Не маючи ресурсу для зростання й розвитку, рослини переганяють вологу та корисні речовини зі стеблин назад в корені. Травинки жовтіють і відмирають. Коріння впадають в стагнацію. Деякий час в очікуванні опадів вони зберігають життя.

Після рясного дощу коренева система насичується водою. Волога та накопичені корисні речовини стимулюють ріст сплячих бруньок. Трава оживає і починає нове зростання. Якщо їй не допомагати, регулярно створюючи штучний дощ, вона знову засохне, вже остаточно.

Надлишок води теж згубний. Для нормального розвитку корінню рослин повітря необхідне так само, як і волога. Перебуваючи постійно в воді, коріння «задихається» і відгниває. Без «насоса» в'яне надземна частина. У сирих місцях буяють грибки й гнилісні бактерії. Вони стрімко «з'їдають» ослаблені стебла. Тому дуже важливо на низинних ділянках організувати добру дренажну систему і не перестаратися з поливом газону.

На низинних дылянках важливо зробити дренаж ы не зловживати поливом.

Як по виду газона визначити, чи потребує він поливу

Досвідчені землевласники «відчувають» землю і рослини на своїй ділянці. Їх газони завжди в гарному стані. «Молодим» садівникам належить цьому навчитися.

Перші ознаки того, що газон треба терміново полити:

• Травинки склалися вдвічі, щоб зменшити випаровування, зів'яли, похилилися.

• Трава не відновлюється після того, як її прим'яли.

• Газон змінює колір від смарагдового в сторону блідо-зеленого або бурого.

Якщо не реагувати на ці сигнали, деякий час від нічної роси травинки відновлюватимуться. Але на газоні почнуться незворотні процеси: з'являться витоптані місця, лисини, сухостій.

Порівняння результатів поливу: правильний полив и неправильний полив.

 

При поливі газонної трави кращим вважається режим, при якому води виливається багато, але не часто. Режим часто потроху слід застосувати, якщо газон пересушили. Протягом 5–7 днів йому треба організувати опади по 5–7 мм щодня. Більше не можна. Без поливу клітини втратили тургор, зменшилися в об'ємі. Раптовий тиск води, яку коріння почнуть подавати в стебла, розірве клітинні мембрани. Через пару днів на стеблах з'являться множинні білі плями загиблих клітин, які з часом темнішатимуть.

 

В який час треба поливати

Це залежить від пори року та кліматичних умов.

  • У літню спеку, коли стовпчик термометра вночі не опускається нижче +20°C, газон поливають в передвечірні години 18-00~19-00. При такому режимі трава за ніч «випиває» максимум води, яка в денний час швидко випарувалася б. Насичені вологою стебла легко переносять спекотну погоду. У пізніші години поливати не варто. Без сонця вода з листя не випаровується, що сприяє розростанню мікрофлори.
  • У спеку поливати газон треба у передвечірні години.
  • Навесні і восени, коли дні теплі, а ночі прохолодні, треба поливати на сході. При температурі нижче +18°C коріння рослин припиняють роботу. Вночі вони не всмоктують воду, що загрожує кореневою гниллю. Вдень поливати не можна. Крапельки води, що не встигли висохнути, перетворюються на міні-лінзи. Через них сонячні промені пропалюють брунатні крапки на листі. Загибель траві не загрожує, але вигляд газону сильно страждає.

Крапельки води перетворюються на міні-лінзи. 

 

Як часто поливати

При розрахунку слід відштовхуватися від вологоємності грунту. Суглинки мають щільну структуру. Наситившись, вони довго утримують воду. Їх поливають рідше. Пухкі піски і супіски значну частину води пропускають крізь себе вглиб, а волога, що затрималася зверху, швидко випаровується. Поливні заходи на таких грунтах треба проводити частіше.

Розрахунок числа поливів:

  • Пісок – раз в 1–2 дня.
  • Супісок – раз на 2 дні.
  • Суглинок легкий – раз в 2–4 дня.
  • Суглинок важкий – раз в 3–7 днів.

Якщо на газоні ростуть дерева з широкою кроною, тінь від них уповільнює випаровування води. У таких місцях газон слід поливати рідше.

Тільки що посіяний газон потрібно зрошувати невеликим об'ємом щодня. Молоду траву, коріння якої пішли в землю ще не глибоко, – з періодичністю 1–3 дні. У розрахунок слід брати кліматичні умови, які змінюються з року в рік.

Точно визначити, чи пора поливати, можна за допомогою півметрової дерев'яного прутка. Вженіть його в газон на глибину близько 40 см. Через кілька днів після поливу вийміть і огляньте. Дернина дорослого газону має товщину 20 см. Якщо в цьому шарі прут вологий, поливати не треба. Якщо він висох на 25 см – час.

Дернина дорослого газону маэ товщину 20 см.

 

Скільки лити води

На зрошуваних землях України витрата води на квадратний метр становить від 20 до 40 літрів. У північних лісових регіонах з суглинками і чорноземом він менший, в південних степових з піщаними грунтами – більший.

При правильному поливі грунт повинен просихати. Через пару днів верхній шар грунту на дотик визначається, як сухий. Але глибше волога ще є. В її напрямку і росте коріння. Завдяки цьому процесу вони стають товстими і міцними, краще постачають стебла водою і мікроелементами. При надлишку вологи коріння не розвиваються, їм нема чого нарощувати масу, якщо води вдосталь. Через це трава теж росте слабкою.

 

Швидкість поливу

Цей показник прямо стосується витрат води. Він вказує, скільки часу йде на те, щоб вилити на газон розрахунковий обсяг.

Дорослому газону з грунтом середньої щільності і нормальними погодними умовами на 1 м² газону потрібно близько 30 літрів води або 30 мм.

Якщо полив ділянки здійснюється спринклерами або з шланга з пістолетом-лійкою, провести розрахунок можна так. Перед початком поливу на ділянці потрібно розставити кілька глибоких лотків або піддонів. Провести зрошення в звичайному режимі протягом 30 хвилин, однаково поливаючи піддони та траву. Заміряти глибину води в піддонах. За кількістю накопичених за півгодини міліметрів можна розрахувати, скільки часу потрібно поливати газон, щоб вилити 30 літрів.

 

Якою водою поливати

Поливати всі рослини найкраще з відкритого водоймища, в якому вода прогрівається сонцем до +20°C й вище. Якщо такої водойми немає, варто встановити ємність, яка поповнюється з колодязя або свердловини. Вода в ній нагрівається до температури навколишнього середовища.

Ємність для поливу газона. 

 

Поливати безпосередньо з глибокого колодязя або артезіанської свердловини не можна. Холодна грунтова вода викликає стрес у коренів. Вони припиняють роботу, гниють в мокрій землі. При цьому надземна частина недоотримує вологу, погано розвивається, занепадає.

 

Автоматизація поливу

Рівномірний, глибокий і економний полив газону найкраще забезпечує автоматична система. Грамотно розведені трубопроводи і розставлені дощувателі дають суцільне змочування. Запрограмований контролер включає процес в задану годину і ллє воду у встановленому обсязі. При підключенні до нього погодних датчиків усувається проблема перевитрати води, яка могла би бути в дощову погоду. Власники насолоджуються густим соковитим газоном, не докладаючи для цього щоденних зусиль.

Влаштування системи автоматичного поливу.

 

Зателефонуйте в магазин Avtopoliv і поставте ваші запитання фахівцеві. Ми допоможемо вибрати відповідну систему й комплектацію. А якщо вам потрібна якісне, професійно встановлене зрошення, ми розробимо проект, виконаємо монтаж та налагодження.

Купуйте системи автоматичного зрошення газонів в компанії «Автополив»!