Датчики дощу

Системи автоматичного поливу без участі людини забезпечують своєчасне зрошення присадибних ділянок, парків і садів з оптимальним витрачанням води. Будучи одного разу запрограмованими, вони запускають розбризкування в будь-яку погоду, навіть під проливним дощем. Допомогти автоматиці економити воду і електроенергію в негоду покликані спеціальні прилади – датчики дощу і міні-метеостанції.

 

Що таке датчик дощу, як він працює

Датчик дощу – це пристрій, що припиняє програму поливу на період опадів. Його робота полягає у відключенні електроживлення на контролер або таймер автополиву.

У верхній частині пристрою сформований чашоподібний уловлювач крапель. Опади, що потрапили у нього, через отвори просочуються всередину корпусу і потрапляють на стос дисків з кори коркового дерева. Насичений водою стос набрякає і натискає на кінцевий вимикач, розмикаючи електричний ланцюг.

Стос дисків з кори коркового дерева.

 

Після закінчення дощу корковий елемент деякий час висихає і стискається. Як тільки стос дисків припиняє тиск на кінцевий вимикач, ланцюг замикається. Отримавши живлення, контролер повертається до виконання встановлених програм. Під час відключення його налаштування не скидаються. Оперативність спрацьовування на розмикання і замикання ланцюга регулюється.

А – регулювання спрацьовування на відключення системи, В – регулювання спрацьовування на включення системи.

 

Електронні датчики дощу

Для роботи з останніми моделями контролерів краще купувати електронні датчики дощу. Вони допомагають ще більш раціонально і ефективно витрачати ресурси для зрошення.

Спрацьовування датчика відбувається за тим же принципом – після потрапляння в уловлювач декількох крапель дощу. Набряклий від води елемент замикає ланцюг на передавач радіосигналу до контролера. Прилад може встановлюватися на значній відстані від пульта управління – у різних моделей від 90 до 300 м. Будови та дерева, що знаходяться між пристроями, не заважають проходженню радіосигналу.

Випускаються моделі електронних датчиків дощу, суміщені з температурними датчиками. Є так само прилади, що здійснюють синхронізацію автоматики за сонцем. Вони щогодини знімають і зберігають показники сонячної активності. Реагуючи на зміни даних, електроніка вибирає програму автополиву, відповідну погоді і сезону. Електронний датчик має власний пульт управління. Бездротовий прилад працює від батарейки.

Електронний датчик дощу працює від батарейки.

 

Чому слід встановлювати датчик дощу

Датчик дощу – не обов'язковий пристрій в системі автоматичного поливу. Однак його застосування зберігає значні кошти і позбавляє від частини клопоту з утримання ділянки.

• Виключає безглузді витрати води і надмірне зволоження ґрунту.

• Допомагає заощаджувати воду і електроенергію.

• Оперативно реагує на дощ, що пішов раптово, й зупиняє запущений полив.

• Установка датчика не вимагає перепрограмування контролера або таймера, перегляду електричної схеми. Прилад підключається до спеціального роз'єму, інші функції виконуються автоматично.

• Рівень опадів, при яких слід відключати полив (від 3 до 25 мм), визначає користувач.

• Середній час висихання пробкових дисків становить близько 4 годин. Для звичайних погодних умов користувач може його регулювати за допомогою вентиляційної шторки. Якщо сезон видався холодним і дощовим, відключення контролера може тривати кілька днів або тижнів.

• Запиленість пристрою не впливає на його функцію.

• Датчики кращих брендів сумісні практично з усіма сучасними контролерами і таймерами. Випускаються пристрої нормально замкнутого і нормально розімкнутого типу.

• Прилад комплектується довгим електричним кабелем для інтеграції в систему автополиву.

• Пристрій оснащується надійним монтажним кріпленням.

 

Особливості монтажу

Датчик встановлюється в безпосередній близькості від зрошуваної ділянки, в тих же самих умовах. Якщо ділянку затінено, датчик теж потрібно зафіксувати в тіні, але не під дахом. Потрібно простежити, щоб на прилад не потрапляла вода з дощувальників та водостоку. Зручними місцями для монтажу є фронтони будівель, опорні стовпи, високі паркани.

Датчик дощу Rain Bird можна встановити на фронтоні.

 

Для з'єднання з контролером або таймером датчик комплектується вологостійким кабелем довжиною 7,0-7,5 м. При необхідності кабель можна подовжити, це не вплине на працездатність пристрою.

Перед купівлею приладу для вже працюючої поливної системи слід переконатися, що у таймера є функція підключення датчика дощу. Є моделі, які не розраховані на співпрацю з метеорологічним обладнанням.

Датчик дощу має штекер «джек», який просто вставляється в роз'єм. У деяких контролерів замість роз'єму влаштована пара клем. В цьому випадку потрібно зрізати штекер, оголити кінці проводки і під'єднати їх безпосередньо.

Пристрій не використовується в теплицях і зимових садах. У закритому просторі доцільно встановити датчик вологості повітря, який регулює автополив, зупиняючи його при надмірній вологості в похмуру або холодну погоду.

 

 

                    Міні-метеостанції

У продажу є більш складне метеорологічне обладнання для систем автоматичного зрошення, що стежить за всіма змінами погоди. Це міні-метеостанції, які об'єднують в одному корпусі два або три датчика:

• датчик дощу;

• датчик вітру;

• датчик заморозків.

Датчик вітру може бути механічним або індукційним. Механічний чашковий анемометр з трьома або чотирма чашками обертається навколо осі, пов'язаної з механізмом підрахунку числа обертів на секунду. Для отримання даних про швидкість вітру число обертів множиться на певний коефіцієнт (0,2 або 0,3). Електронний індукційний прилад робить одномоментний замір без формул і відображає результат на РК-дисплеї.

Чашковий датчик працює при будь-якому напрямку вітру. Електронний доводиться підлаштовувати під повітряний потік. Користувач сам налаштовує швидкість вітру, при якій метеостанція повинна відключити поливну автоматику, щоб запобігти нерівномірному зрошенню ділянки. Якщо потрібно знати ще й напрямок вітру, комплект доповнюється флюгером.

Датчик заморозків – термометр, що працює в діапазоні температур від –40 ° C до +50°C. Користувач налаштовує температурний поріг, при якому метеостанція мусить відключити автоматичний запуск поливу ділянки, щоб не згубити насадження, що ввійшли в стагнацію, не вкрити територію крижаною кіркою, не допустити руйнування всієї дощувальної системи.

Міні-метеостанція Hunter. А - датчик вітру, B - датчик дощу, C - датчик заморозків.

 

Міні-метеостанція збирає інформацію з датчиків, додає в базу даних для подальшого аналізу і вибору відповідних до погоди програм. Прилад підключається до контролера парою проводів або працює без проводів від батарейки.

 

       Кращі бренди погодних модулів для автополиву

На українському ринку реалізується продукція декількох відомих марок. Найкращими виробниками сучасних пристроїв управління системами зрошення є американські корпорації Rain Bird (1933 г.) і Hunter Industries (1981 р). Обидві компанії випускають зрошувальну продукцію для сільськогосподарських угідь, садово-паркових ландшафтів, приватних господарств, спортивних і гольф-полів.

Rain Bird виробляє дротові датчики дощу для систем з робочою напругою 24 В і інтелектуальні бездротові датчики дощу/заморозків. Метеостанції Rain Bird фіксують температуру і відносну вологість повітря, напрямок і швидкість вітру, рівень інсоляції, кількість опадів. Дані зберігаються в пам'яті пристрою необмежений час. Модулі працюють на дротовому і бездротовому живленні.

Hunter випускає моделі датчиків дощу дротові, бездротові, з функцією синхронізації за сонцем. Міні-метеостанції об'єднують в одному корпусі датчики дощу, заморозків та вітру, укомплектовуються флюгером.

 

Щоб купити погодні датчики і метеостанції Rain Bird або Hunter, звертайтеся до офіційних дилерів виробників, яким є магазин Avtopoliv. Тільки так можна гарантовано придбати оригінальні вироби з сертифікатами якості та гарантією виробників. Фахівці компанії допомагають підібрати оптимальний варіант до кожної конкретної системі, дають рекомендації з монтажу, налаштування, експлуатації всіх приладів. За окремим договором майстри виїжджають на об'єкт для установки і підключення обладнання.

Майстри виїжджають на об'єкт, встановлюють і підключають обладнання.

 

Купуйте якісні датчики і метеостанції в магазині «Автополив»!